Szárazságtűrőbbé tehetünk növényeket

 Egyetlen gén kikapcsolásával szárazságtűrőbbé tehetünk növényeket, adott esetben például a meglehetősen vízigényes paradicsomot.
 A paradicsomnövény egyetlen génjének szerkesztésével a kutatók megtalálták a módját, hogy kevesebb vízzel is fejlődjön és úgy gondolják, hogy a génszerkesztéssel a jövőben más növényfajok is szárazságtűrőbbé tehetők. Jelentős eredmény ez most, amikor az Európai Parlament éppen jóváhagyta a génszerkesztést.
 Mint azt a Freethink írja: a biológiai alapvetés az, hogy a növények a gyökereken keresztül felvett víznek csak kis százalékát használják fel. A többi elpárolog a légkörbe a leveleken lévő kis lyukakon, "sztómákon" keresztül.
 Amikor meg kell őrizniük a vizet, a növények bezárhatják ezeket a lyukakat, de a sztómák szén-dioxidot (CO2) is beengednek, amit a növények fotoszintézis útján cukorrá alakítanak. Ez a cukor táplálja növekedésüket, így a vízhiány miatt bezáródó sztómák kevesebb CO2-őt is eredményeznek, ami azt jelenti, hogy a növény nem tud fejlődni.
 A Tel Aviv-i Egyetem (TAU) kutatói fedezték fel, hogy a ROP9 fehérjét kódoló gén törlése a paradicsomnövény sztómáinak részleges bezárását okozza délben, amikor a víz elpárolgása a legvalószínűbb. Azonban reggel és délután nyitva maradnak, ami azt jelenti, hogy a növények több vizet takaríthatnak meg, miközben elegendő CO2-t vesznek fel.-írja az agroinform.hu.