Ítélet

A Büntető Törvénykönyv rendelkezése alapján, aki társadalombiztosítási ellátás, vagy az államháztartás alrendszereiből jogszabály alapján természetes személy részére nyújtható pénzbeli vagy természetbeni juttatás megszerzése vagy megtartása céljából mást tévedésbe ejt, tévedésben tart, vagy a valós tényt elhallgatja, és ezzel kárt okoz, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Az Egri Járási Ügyészség most szociális juttatással visszaélés vétsége és hamis magánokirat felhasználásának vétség miatti ügyben emelt vádat. 

A vád lényege szerint a férfi 2021 nyarán ismeretlen módon megszerezte egy másik férfi személyes adatait és nyugdíjas törzsszámát. A vádlott ezt követően az általa megszerzett adatokat felhasználva, a másik férfi nevében kérelmet nyújtott be a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóságához, miszerint a továbbiakban másik bankszámlaszámra kéri öregségi nyugellátásának folyósítását. 

A fenti szerv a vádlott valótlan tartalmú, más nevében továbbított kérelmére tekintettel több, mint 130.000 forint öregségi nyugellátást folyósított a vádlott által megadott bankszámlaszámra.

A hatóság ezután tájékoztatta a sértettet, hogy az öregségi nyugdíjának összegét a kérelme alapján egy másik bankszámlaszámra folyósítják. A férfi ekkor jelezte a hitelintézet felé a visszaélést, így amikor a vádlott személyesen megjelent az egri bankfiókjában abból a célból, hogy az átutalt összeget felvegye, a kifizetésre nem került sor. 

A nyomozó hatóság a vádlott bankszámláján lévő összeget lefoglalta, majd azt a sértett részére kiadta. A férfi a Magyar Államkincstár tévedésbe ejtésével több, mint 130. 000 forint kárt okozott.

Az Egri Járási Ügyészség vádiratában pénzbüntetés kiszabására tett indítványt. 
 

(Ügyészség)