Balesetek
Hétfőn 7 segélyhívás érkezett a katasztrófavédelem Heves vármegyei műveletirányítási központjába. A 2 tűzesetet és 4 műszaki mentést 6 hivatásos tűzoltóegység kezelte. A beavatkozást igénylő esetek mellett 1 téves jelzés is érkezett az ügyeletre.
Lerobbant egy autó délelőtt Gyöngyösön a Róbert Károly utcában. A város hivatásos tűzoltói a parkolóba tolták a forgalmat akadályozó járművet, a közútkezelő szakemberei pedig felitatták a kocsiból az útra kifolyt üzemanyagot.
Személyautó és kamion ütközött össze délelőtt az M3-as autópálya 81-es kilométerénél, Karácsond térségében. A közútkezelő munkatársai a gyöngyösi hivatásos tűzoltókkal eltakarították az útra kifolyt iszapot. A balesetben nem sérült meg senki.
Összeütközött két személyautó délután a 3204-es út 14-es kilométerénél, Nagyfüged közelében. A járművekben összesen hat ember utazott, egyikük súlyos, hárman pedig könnyű sérüléseket szenvedtek. A gyöngyösi hivatásos tűzoltók áramtalanítottak a műszaki mentés során. Egy harmadik jármű a balesetet szenvedett autókkal koccant, utasai nem sérültek meg.
Egy személyautó és egy kisbusz karambolozott tegnap éjszaka Gyöngyösön, a Dózsa György utcában. A városi hivatásos tűzoltók áramtalanították a járműveket, a balesetnek nem volt sérültje.
Az esti órákban a gyöngyösi hivatásos tűzoltók kis területen Gyöngyösön és Gyöngyöshalász határában oltottak égő növényzetet.
A Heves vármegyei tűzoltók tavaly 368 alkalommal, idén már 211 esetben avatkoztak be közúti baleseteknél.
Mit tegyünk, ha balesetet szenvedtünk vagy annak szemtanúi voltunk?
- Ha úgy ítéljük meg, hogy veszélyben van az életünk, azonnal menjünk távolabb a baleset helyszínétől biztonságosabb helyre!
- Hívjuk a 112-es segélyhívó számot és diktáljuk be a baleset fontosabb részleteit: a baleset leírása, helyszín, sérültek száma, keletkezett-e tűz, illetve a járulékos veszélyeket. Ha a balesetben érintett tehergépjárművön veszélyt jelző tábla (téglalap alakú narancssárga tábla számokkal vagy számok nélkül), illetve bárca (csúcsára állított rombusz alakú tábla) látható, az azokon található számok, ábrák tartalmáról tájékoztassuk a hatóságokat!
- Veszélyes áru szállítása közben bekövetkezett baleset során, ha tüzet, illetve járulékos veszélyeket (pl. gáz-, üzemanyag-, veszélyesanyag-szivárgást) észlelünk, minél messzebbre távolodjunk el a járműtől és ezekről a körülményekről haladéktalanul tájékoztassuk a segélyhívást fogadót!
- Amennyiben úgy értékeljük, hogy nincs veszélyben az életünk és az egészségünk, akkor egészségügyi ismereteinek függvényében igyekezzünk elsősegélyben részesíteni a sérülteket a mentők kiérkezéséig!
- A sérülteket ne mozdítsuk el, hacsak azok nincsenek további veszélynek kitéve, vagy a sürgős ellátás azt szükségessé nem teszi (pl. artériás vérzés)!
- A roncsokat ne mozgassuk, a beszorult sérülteket ne próbáljuk meg kiszabadítani! Kivétel, ha azok további veszélynek vannak kitéve, például kigyulladt a jármű vagy ha az azonnali ellátás azt szükségessé teszi.
- Próbáljuk megőrizni nyugalmunkat, cselekedjünk megfontoltan!
- Folyamatosan beszéljünk a sérültekkel, nyugtassuk meg őket!
- Ha nem tudunk a baleset közvetlen közelében segítséget nyújtani, akkor támogassuk a kiérkező mentők, rendőrök, tűzoltók munkáját (pl. hozzunk vizet, meleg takarókat, lámpát) – egy nagyobb balesetnél minden segítségre szükség lehet!
https://heves.katasztrofavedelem.hu/24661/hirek/277751/mit-tegyunk-ha-ba...